Cheat Day – przerwa w diecie

Cheat Day

We współpracy z dietetykiem pracujesz nad Twoimi niewłaściwymi nawykami żywieniowymi? Stosujesz indywidualnie dobraną dietę? Twoim celem jest utrata tłuszczu, rozbudowa masy mięśniowej, lepsze samopoczucie i zdrowie? Jeśli na powyższe odpowiedziałeś TAK, pozostaje jeszcze bardzo ważna kwestia … “odstępstwa żywieniowe”.

Jeżeli przez długi czas zajadałeś się wysokokalorycznymi i przetworzonymi produktami, będziesz musiał podjąć nie lada wyzwanie chcąc wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych! Wprowadzanie nowych przyzwyczajeń żywieniowych, powinno być stopniowe i poprzedzone planem, który ustalasz razem z dietetykiem. Warto, też popracować nad motywacją wewnętrzną, która pomoże Tobie przejść przez zmianę sposobu odżywiania. Coraz częściej pojawiają się opinie, że korzystnie jest wprowadzić Cheat Day- dzień wolny od ustalonego planu działania, który pomoże Tobie wytrwać w postanowieniach i diecie. Kiedy i jak często możesz zorganizować sobie “oszukany dzień”?

Cheat Day –jaki ma cel?

Wszystkie te „zakazane produkty” są odżywczo bezużyteczne, ale co z tego jak przychodzi taki moment, że masz ochotę wszystko rzucić i po prostu pozwolić sobie na „małe co nieco”. Brzmi znajomo? Jest to całkiem normalne. Większość ludzi, nie czuje się dobrze z myślą, że musi ograniczyć lub wyeliminować produkty, które są dla nich niekorzystne, gdyż w rzeczywistości je uwielbiają.

Jeżeli chcesz przejść na dietę, albo jesteś na początku drogi, pewnie chodzą Tobie po głowie te pytania:
 • Czy kiedykolwiek będę mógł jeszcze zjeść „zakazaną żywność”?
 • Jeżeli tak to jak często i kiedy?
 • Czy wprowadzając odstępstwa w “nowym” sposobie odżywiania się, utrudnię osiągnięcie celu?

  Cheat Day ma za zadanie pomóc Tobie wytrwać w zmianie sposobu odżywiania. Najczęstszym powodem, dla którego rezygnujesz i nie udaje się Tobie osiągnąć celu (czy później go utrzymać) jest to, że przestajesz jeść to co trzeba. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, osiągnięcie zamierzonych rezultatów wymaga pewnych ograniczeń, w szczególności od nie do końca dobrej dla Ciebie żywności. I tutaj często okazuje się, że nasza silna wola, wcale taka silna nie jest…. Narasta tęsknota, pragnienie i chęć sięgnięcia po zakazane produkty, bo tym co sprawiało Tobie przyjemność i radość było jedzenie. W tym momencie przychodzi Tobie na pomoc Cheat Day- jeden dzień odstępstwa od “diety”, który pozwoli Tobie odnieść sukces.

  Zamiast torturować siebie, aż dojdziesz do kulminacyjnego punkt i będziesz chciał się poddać, lepiej pozwolić sobie od czasu do czasu na swoje pragnienia związane z jedzeniem. Warto, zaplanować taki dzień odstępstwa od pracy nad nawykami żywieniowymi, ponieważ będzie to zabieg kontrolowany i nie wywoła poczucia winy.

  Jak właściwie korzystać z Cheat Day?

  Stosując Cheat Day daj sobie psychiczną i fizyczną przerwę od diety. Jak do tego podejść? Kieruj się dwoma zasadami:

 • Nie przesadzaj z ilością i rodzajem jedzenia!
 • Nie rób tego zbyt często.

  Nie przesadzaj z ilością i rodzajem jedzenia!

  Zawsze zachowaj umiar i kontrolę. W tym dniu masz możliwość, żeby zjeść coś co chcesz. Nie oznacza to, że możesz jeść bez ograniczeń, spróbuj postawić sobie pewne granice – możesz zjeść kilka ciasteczek, ale nie całą zawartość półki ze słodyczami w sklepie. Dlatego, też pamiętaj, żeby zachować zdrowy rozsądek.

  Nie rób tego zbyt często.

  Nie ma dokładnej częstotliwości w stosowaniu dnia wolnego od diety. Tak naprawdę, jest to kwestia indywidualna. Jednak dla większości osób, najkorzystniej takie dni wprowadzić raz na tydzień, 10 dni lub miesiąc. Słuchaj swojego organizmu, jeżeli zbliżasz się do punktu kulminacyjnego, warto wtedy wprowadzić Cheat Day i iść dalej niż rezygnować z realizacji założonego celu.

  Prawidłowo przeprowadzony Cheat Day, nie wpłynie negatywnie na proces zmian nawyków żywieniowych i osiągnięcie celu pod warunkiem, że nie będzie zdarzał się zbyt często.

  Czy Cheat Day jest dla Ciebie?

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy wyłącznie od tego, jak Cheat Day wpłynie na zmianę Twoich nawyków żywieniowych. Możemy wyróżnić trzy grupy osób, dla których Cheat Day będzie miał inne znaczenie i efekty. Pierwszą grupę stanowią osoby, które nie mają odpowiedniej samokontroli i silnej woli, żeby po takim dniu wrócić do diety. Dla takich osób jeden dzień odstępstw od procesu zmian, może zamienić się w tydzień, z kilkudniowym powrotem do pracy nad nawykami żywieniowymi i kolejną przerwą. W takim przypadku dzień wolny od diety może przynieść Tobie więcej szkody niż pożytku, wtedy lepiej zrezygnować z odstępstw.

  Do drugiej grupy należą osoby, które muszą wiedzieć, że okresowo mogą pozwolić sobie na zjedzenie “zakazanej żywności”. Są to ludzie świadomi swojej samokontroli, którzy wiedzą, że dzień “oszustwa” nie wpłynie na dalszą pracę nad nawykami żywieniowymi. W tym przypadku Cheat Day ma sens. Ostatnia grupa ludzi, to osoby dla których nie ma znaczenia, czy wprowadzą dzień wolny od diety- ani nie pomaga, ani nie przeszkadza. Skoro jednak nie wpływa pozytywnie na zmianę sposobu żywienia, to nie ma potrzeby korzystania z odstępstw.

  A Ty do jakiej grupy należysz? Czy Cheat Day pomógłby Tobie przetrwać proces zmian nawyków żywieniowych? Jak silną masz wolę? Jak bardzo panujesz nad swoimi słabościami? Zastanów się sam lub ze swoim dietetykiem, co z tym zrobisz.

  Podsumowanie

  Postępujesz zgodnie z zaleceniami diety i prawidłowo stosujesz Cheat Day, jednak to tylko część procesu zmian, które muszą nastąpić w Tobie, jeżeli chcesz osiągnąć swój cel i zmienić swój sposób odżywiania się. Charakteryzujesz się silną wolę i potrafisz kontrolować siebie, jednodniowe odstępstwo w pracy nad właściwymi nawykami żywieniowymi może przynieść Tobie korzyści w sferze psychicznej i ułatwić realizację wyznaczonego celu.

  Anna Musiał
  dietetyk

 • Nowość! Kuracja Online
  ×

  Napisz do nas!

  Umów się na wizytę