Cukinia czy kabaczek?

Nie każdy wie, że cukinia to odmiana dyni zwyczajnej. Na południowym wschodzie Polski popularność zdobyła nazwa kabaczek. W zależności od odmiany możemy spotkać cukinię ciemnozieloną, żółtą lub pasiastą. Często właśnie odmianę żółtą nazywa się potocznie kabaczkiem. Cenimy ją za smak, uniwersalność stosowania i wartość odżywczą- cukinia bogata jest w witaminy z grupy B, witaminy A i C.

Jedna porcja cukinii (połowa dużej cukinii-ok. 300g) pokrywa dorosłemu człowiekowi ok. 17% zapotrzebowania na kwas foliowy, ok. 18% na potas oraz ok. 20% na miedź (wg norm IŻŻ, 2012). To warzywo niskokaloryczne– zawiera tylko 15kcal w 100 gramach, zatem jest doskonałym składnikiem diet odchudzających. Na uwagę zasługuje fakt, że cukinia jest bardzo łatwostrawna, dlatego wykorzystywana jest jako jedno z pierwszych warzyw jakie możemy podawać małym dzieciom (od 6 miesiąca życia dziecka).

Szczególnie można polecić ją osobom, które jedzą dużo „zakwaszających” produktów, takich jak mięso czy nabiał- tak jak inne warzywa cukinia działa alkalizująco, czyli odkwasza nasz organizm. Spożywanie cukinii pozytywnie wpływa na układ krążenia i układ pokarmowy. Bardzo ważne jest, że cukinia nie kumuluje metali ciężkich (w tym szczególnie kadmu) ani azotanów, jest więc warzywem sprzyjającym zdrowiu.

Cukinię można przygotowywać na wiele sposobów, ponieważ charakteryzuje się łagodnym smakiem. Bardzo dobrze komponuje się w zupach, kotletach warzywnych, daniach typu leczo oraz plackach. Cukinia doskonale nadaje się do przetwarzania, zwłaszcza do kiszenia i marynowania. Poza stosowanym najczęściej owocem cukinii, również jadalne są żółte kwiaty cukinii.

Cukinie dostępne są w sklepach niemalże przez cały rok, jednak najsmaczniejsze, a jednocześnie najtańsze można dostać od lipca do października. Kupione w tym okresie mają cienką skórkę, ich miąższ jest delikatny i chrupiący, a gniazda nasienne nie w pełni wykształcone i ledwo wyczuwalne. Należy wybierać małe i średniej wielkości warzywa o jędrnej skórce bez uszkodzeń, które są dość ciężkie w stosunku do swojej wielkości. Młode cukinie można wykorzystać w całości, nie obierając ich, jedynie odcinając końcówki.

Cukinie należy przechowywać w lodówce, nie dłużej niż przez tydzień. Surową lub przetworzoną cukinię możemy także zamrozić.

Autor: inż. Anna Grudzińska, mgr inż. Aleksandra Kubacka