Czy dzieci z nadwagą powinno się odchudzać?

Prawie wszyscy byli kiedyś na diecie. Czy to nie brzmi dziwnie? No właśnie, a co jeśli chodzi o dzieci? Można się zastanawiać, czy dzieci w ogóle mogą się odchudzać i to w taki sam sposób jak dorośli?

Wszystkie pokarmy i wiele napojów zawierają kalorie, czyli rodzaj energii. Kiedy ktoś stosuje dietę, aby schudnąć, stara się jeść mniej kalorii niż organizm wykorzystuje. W ten sposób można stracić tkankę tłuszczową i zmniejszyć swoją wagę. Podobnie, jeśli człowiek spożywa więcej kalorii niż potrzebuje, może przybierać na wadze.

Dzieci zwykle nie trzeba odchudzać w ten sam sposób. W przeciwieństwie do dorosłych, one wciąż rosną i rozwijają się. W tym czasie potrzebują dużo zdrowej żywności, aby rosły prawidłowo. Niektóre dzieci mają jednak nadwagę, co wtedy zrobić? Można po prostu poprawić ich stan zdrowia poprzez dbałość o prawidłowe odżywianie oraz zwiększenie aktywności ruchowej.

Nadwaga może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Jednak zbyt drastyczne próby odchudzania, jak np. pomijanie posiłków lub jedzenie samej sałaty, mogą zaszkodzić ich zdrowiu. Stanowią one ryzyko powstania niedoborów w organizmie oraz, w następstwie, zaburzeń rozwoju dziecka. Niektórym bardzo otyłym dzieciom, lekarz może jednak zalecić utratę na wadze. Co wtedy? Dzieciom, które muszą schudnąć pomocna może być wizyta u dietetyka. Wyjaśni jak bezpiecznie zmniejszyć podaż kalorii, przy jednoczesnym dostarczeniu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz pokaże jak nauczyć dziecko jeść zdrowo i smacznie.

Diety, które nie zawierają różnorodnych produktów żywnościowych lub mają zbyt mało kalorii, mogą być niebezpieczne dla zdrowia dzieci. Zabronione jest stosowanie na własną rękę wszystkich restrykcyjnych, modnych diet, które obiecują szybką utratę wagi. Prawdą jest, że nie ma szybkiego rozwiązania, jeśli chodzi o utratę wagi. Pigułki, specjalne napoje, czy koktajle stosowane w celu utraty wagi są niebezpieczne szczególnie dla dzieci. Diety te mogą skończyć się wieloma powikłaniami oraz spowodować powrót do wagi z przed odchudzania.

U dorastających dzieci należy zwrócić uwagę na możliwość wystąpienia zaburzeń odżywiania. Jeśli młoda osoba, jest gotowa podjąć ekstremalne kroki, w celu uzyskania szczuplej sylwetki, mogą to być zaburzenia odżywiania w postaci bulimii lub anoreksji. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc lekarza i psychologa. Młodzi ludzie często po prostu nie akceptują zmian, jakie zachodzą w ich organizmie w trakcie dojrzewania. Rodzice i najbliżsi powinni być zatem wyczuleni na zmiany w ich zachowaniu dotyczącym jedzenia.

Jeśli dzieci nie potrzebują stosowania diety, w jaki sposób mogą więc uzyskać prawidłową wagę? Wszystkie dzieci mogą po prostu stosować zdrową, racjonalną dietę i mieć dużo aktywności fizycznej. Każda forma ruchu jest dobra. Mogą to być gry zespołowe, gimnastyka, basen, taniec, a nawet pomoc w codziennych porządkach. Ważne jest również, aby dzieci nie spędzały zbyt dużo czasu przed komputerem, czy telewizorem. Więcej czasu powinny spędzać na świeżym powietrzu.
Dzieci mogą sięgać po wiele rodzajów zdrowej żywności. Zrównoważona dieta oznacza sięganie po produkty z różnych grup żywności. Należą do nich:

  •     * Owoce i warzywa
  •     * Mleko i przetwory mleczne
  •     * Mięso, ryby, jajka, nasiona roślin strączkowych, orzechy
  •     * Pełnoziarniste produkty zbożowe

Tego rodzaju dieta pomoże dostarczyć młodemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Na przykład, białko pomaga budować mięśnie i inne struktury organizmu. Wapń pomaga przy wzroście kości. Błonnik zapobiega zaparciom, a węglowodany złożone dają energii na cały dzień.

Pamiętajmy również. że sami musimy stanowić przykład i zdrowe nawyki wdrażać również w swoje życie, dzieci najczęściej powtarzają zachowania swoich rodziców i innych otaczających je dorosłych. Warto zatem dbać o zdrową i zrównoważoną dietę zarówno swoją jak i dziecka!

Joanna Scheffs, dietetyk