Dieta antycellulitowa

Obecność cellulitu na naszym ciele jest dokuczliwa zwłaszcza latem gdy upały sprawiają że bardziej odsłaniamy jego niedoskonałości. Jest on nierówno rozłożoną mieszanką tkanki tłuszczowej, produktów przemiany materii oraz zatrzymanej wody. Nie ma zasady co do występowania cellulitu, pojawia się u kobiet w każdym wieku, szczupłych oraz tych kształtniejszych, mniej lub bardziej aktywnych. Dotyczy on ponad 70% populacji kobiet i pojawia się już u nastolatek.
Uwarunkowany genetycznie nie jest przypisany nam do końca życia ponieważ istnieje wiele sposobów na jego pozbycie się lub zmniejszenie skutków. Zaliczyć tu należy odpowiednie ćwiczenia, masaże, zabiegi kosmetyczne, preparaty przeciwcellulitowe oraz właściwą dietę.

Produktami które są przeciwwskazane ponieważ zwiększają odkładanie się cellulitu są słodycze, tłuste potrawy, produkty i potrawy wysokoprzetworzone, białe pieczywo, mocna kawa i herbata, alkohol, napoje słodzone oraz sól. Są one źródłem toksyn tworzących cellulit, powodują zatrzymywanie się wody, a także powiększanie się komórek tłuszczowych.

Podstawą diety jest woda niegazowana najlepiej mineralna, wspomagająca wypłukiwanie toksyn z organizmu a jej odpowiednia ilość (1,5-2 litrów dziennie) poprawia krążenie płynów w organizmie, nie powodując jej zatrzymywania i tworzenia struktury cellulitu. Warto też włączyć do menu zieloną, czerwoną i białą herbatą, które mają właściwości detoksykujące oraz spalające tkankę tłuszczową, a napary z szałwii, rumianku, naturalny sok pomarańczowy i cytrynowy zmniejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych. Aby uniknąć zatrzymywania wody w organizmie powinno się spożywać pietruszkę, seler, ogórki, arbuzy, melony i truskawki ponieważ maja one właściwości moczopędne.

Dodatkowo aby uniknąć obrzęków które towarzyszą cellulitowi włączyć do diety należy pomidory, pietruszkę, soję, soczewicę, botwinę czy ziemniaki, które są dobrym źródłem potasu powodującym zmniejszenie obrzęków.
Antycellulitowo działają owoce i warzywa bogate w witaminę C (papryka, czarna porzeczka, cytrusy) ponieważ bierze ona udział w odbudowie kolagenu (białka wchodzącego w skład tkanki łącznej) dzięki której skóry nie traci jędrności. Warzywa i owoce a także węglowodany złożone- makarony z mąki pełnoziarnistej, grube kasze, brązowy ryż- są niezastąpionym źródłem błonnika pokarmowego chroniącego przed zaparciami, usuwającego nadmiar toksyn z organizmu oraz wiążącego nadmiar tłuszczu z diety.

Ważnym elementem jest grupa tłuszczów omega-3 i omega-6 obecnych w rybach, orzechach, olejach roślinnych (z pestek winogron, lniany czy rzepakowy), oliwie i tzw. miękkich margarynach, bo tłuszcze zawarte w nich poprawiają metabolizm tkanek z rozwijającym się cellulitem, zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej a także przyspieszają jej spalanie.