Dieta bezglutenowa – moda czy złoty środek na lepsze samopoczucie?

Dieta to nie cud, choć niektórzy chcą w to wierzyć. W sieci co jakiś czas pojawiają się doniesienia o magicznym działaniu nowej diety. W ostatnim czasie triumfy święci dieta bezglutenowa. Wpisy o jej zbawiennym wpływie na zdrowie i zachowanie szczupłej sylwetki można znaleźć na wielu portalach o tematyce zdrowotnej. Czy słusznie? Czy rzeczywiście dieta bezglutenowa ułatwia odchudzanie?

Czym jest dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa polega na rezygnacji ze spożywania produktów i potraw zawierających w swoim składzie gluten. Gluten jest białkiem występującym w niektórych zbożach- pszenicy, jęczmieniu czy też życie. Ze względu na zanieczyszczenia powstające w czasie produkcji, owies jest także traktowany jako źródło glutenu.

Dla kogo dieta bezglutenowa?

Dieta bezglutenowa powinna być bezwzględnie stosowana u osób cierpiących na celiakię czy nadwrażliwość na gluten. Menu pozbawione glutenu jest także jednym z elementów terapii chorób takich jak: zespół przesiąkliwego jelita, autyzm, choroba Hashiomoto czy reumatoidalne zapalenie stawów. Pamiętaj, dieta bezglutenowa stosowana u osób, które ze względów zdrowotnych muszą unikać glutenu, jest środkiem leczniczym. U wielu chorych zmagających się z np. celiakią, dieta pozbawiona glutenu jest jedynym sposobem na zachowanie zdrowia i uniknięcie szeregu groźnych powikłań.

Co zrobić kiedy nie dotykają Ciebie żadne z powyższych schorzeń, a chcesz wpisać się w obowiązujący trend niejedzenia glutenu? Czy warto podążać za modną ostatnio dietą „gluten free”?

Gluten w prasie.

Wszystko zaczęło się od publikacji książki Wiiliama Davis’a „Dieta bez pszenicy”. Według autora to właśnie gluten zawarty w pszenicy i innych zbożach zatruwa organizm i przyczynia się do rozwoju nadwagi, otyłości oraz innych chorób. Osoby spożywające bułki i ciastka z pszenicy częściej skarżą się na gorsze samopoczucie i przybierają na masie ciała. Jednak czy rzeczywiście jest to wina glutenu?

Czy gluten tuczy?

Gluten jest białkiem, naturalnie występującym w niektórych zbożach, który nadaje pieczywu elastyczność i sprężystość. Co ważne gluten nie jest żadnym chemicznym dodatkiem. Nie jest też źródłem kalorii. To spożywanie zbyt dużej ilości cukru i tłuszczu w diecie sprawia, że tyjesz. Jeśli więc w Twoim menu dominują słodkie bułeczki i ciastka będące źródłem pustych kalorii, to właśnie one, a nie gluten, powodują przybieranie kilogramów.

Prawdziwa dieta bezglutenowa.

Całkowite wykluczenie glutenu z menu jest trudnym zadaniem. Będąc na diecie bezglutenowej powinieneś unikać produktów wytworzonych na bazie lub z dodatkiem: pszenicy, jęczmienia, żyta oraz, w polskich warunkach, owsa. Na liście zakazanych w diecie bezglutenowej znajduje się także żywność, do której gluten dodany jest w celach technologicznych. Przykłady takich produktów obejmują wędliny, paczkowane mięsa, jogurty, słodycze, koncentraty, suszone owoce i wiele innych. Aby zachować pełnię zdrowia wszystkie produkty zawierające gluten powinieneś zastąpić ich bezglutenowymi odpowiednikami. Staraj się, aby Twoje menu było jak najbardziej urozmaicone, komponowane z produktów pozbawionych glutenu, jeżeli masz wątpliwości czy Twoje wybory żywieniowe są słuszne skorzystaj z pomocy doświadczonego dietetyka.

Zagrożenia ze stosowania diety bezglutenowej.

Dieta bezglutenowa, jak każda dieta eliminacyjna, wymaga dużej rozwagi przy komponowaniu jadłospisu. Dlaczego? Wykluczając ze swojej diety źródła glutenu (a więc pieczywo, makarony, ciasta, przekąski, produkty wykonane z mąki zbóż zawierających gluten) pozbawiasz się wielu witamin i składników mineralnych. Nieumiejętnie skomponowana dieta bezglutenowa może prowadzić do wielu niedoborów żywieniowych, a w efekcie do pogorszenia samopoczucia. Pamiętaj, podstawą do wykluczenia glutenu z diety są wyniki badań laboratoryjnych. Dlatego decyzji o zastosowaniu diety bezglutenowej nie powinno się podejmować pod wpływem chwilowej mody.

mgr dietetyki Ewelina Kozłowska

Mój Dietetyk Warszawa