Dieta OXY – pod lupą dietetyka

mleko napoje1
Ogłoszona najpopularniejszą dietą w Polsce, najczęściej wybieraną przez celebrytów. Białkowa następczyni diety Dukana – tak samo skuteczna, lecz całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Dieta OXY, bo o niej mowa. Chcesz poznać opinię dietetyka? Zapraszam do lektury.

Od początku
Twórczynią diety jest dietetyczka – Patrycja Mazur. Jej założeniem było stworzenie takiego planu dietetycznego, który pozwala skorzystać z zalet diety białkowej, a jednocześnie wyeliminować jej niekorzystne skutki zdrowotne. Dietetyczka przekonuje więc, że jej dieta oferuje szybką utratę masy ciała tak jak dieta Dukana. Natomiast dzięki krótszemu czasowi jej trwania i włączeniu białek roślinnych – nie powoduje uszkodzenia nerek i wątroby, a także zapobiega bólom głowy oraz zaparciom. Nie powinnaś jednak stosować tej diety jeśli jesteś w ciąży lub karmisz dziecko albo jeśli chorujesz na cukrzycę.

Zasady diety
Indywidualny plan diety uwzględnia płeć, wiek, masę ciała oraz aktywność fizyczną, a także cechy osobowości. Do wyboru jest podstawowa dieta białkowa oraz jej wersja wegetariańska. Każdy dzień jadłospisu składa się z 5 zbilansowanych posiłków, które można wymieniać zgodnie z apetytem.

Dieta OXY składa się z czterech faz. Każda z nich trwa tydzień:
Faza 1 – Detox – przygotowanie do odchudzania i jak nazwa wskazuje – oczyszczenie organizmu z toksyn.
Faza 2 – Fat burning – etap szybkiego spalania tkanki tłuszczowej (dominują posiłki bogate w białko). W czasie trwania tej fazy jednym z posiłków jest żurawinowy OXY Shake (żurawina liofilizowana, otręby owsiane, ksylitol, łuska babki jajowatej + kefir / woda / mleko roślinne). Ma za zadanie wyeliminować skutki uboczne pojawiające się przy stosowaniu diety białkowej oraz dodatkowo przyspieszyć detoks organizmu.
Faza 3 – Step – dalsza utrata masy ciała, do diety zostaje włączona większa ilość białka roślinnego.
Faza 4 – Balance – zbilansowana dieta złożona z białek, tłuszczów i węglowodanów w odpowiednich proporcjach.
Stabilizacja – wyjście z diety, ochrona przed efektem jojo.

Efekty stosowania
Aby sprawdzać efekty stosowania diety należy samodzielnie się mierzyć, o czym co tydzień przypomina konsultant. Ze strony internetowej można dowiedzieć się, że efekty diety są indywidualne. Spodziewana utrata masy ciała to 0,5-1kg tygodniowo.

Ocena dietetyka
Do zalet diety OXY z pewnością należy fakt, że odchudzanie następuje w zdrowym tempie. Podczas stosowania kuracji możesz wymieniać posiłki zgodnie z apetytem oraz masz stały kontakt z konsultantem. Ciekawą opcją jest możliwość wyboru wersji wegetariańskiej. Niepokoi jednak fakt, że dieta jest przedstawiana jako indywidualnie dopasowana, jednak nie uwzględnia najważniejszego – Twojego stanu zdrowia! Nie jest to dieta dla wszystkich i przed jej zastosowaniem sama twórczyni radzi skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Poza tym dieta nie do końca jest oparta na prostych i łatwo dostępnych produktach. Żeby przyrządzić OXY Shake’a należy wykupić OXY BOX, w skład którego wchodzą: żurawina liofilizowana, otręby owsiane, łuska babki jajowatej i ksylitol. Ponadto zastosowanie tej diety nie nauczy Cię prawidłowych nawyków żywieniowych, a to powinno być celem każdej racjonalnej diety. Dodatkowo w czasie 4 tygodni trwania diety nie możesz spodziewać się szybkiej utraty tkanki tłuszczowej. Przez ten czas utrata masy ciała będzie wiązała się głównie z utratą wody.

Podsumowanie
Dieta OXY zawiera sporo zalet i z pewnością można ją uznać za mniej szkodliwą dla zdrowia niż typową dietę białkową np. Dukana. Z drugiej strony przed jej zastosowaniem powinnaś porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Dodatkowo zastanów się czy lepiej zainwestować w 4-tygodniowe odchudzanie, czy w trwałą zmianę nawyków żywieniowych przeprowadzonych pod okiem dietetyka. Umiejętność dokonywania dobrych dla zdrowia wyborów żywieniowych jest podstawą zdrowego życia i pozwala osiągnąć lub utrzymać prawidłową masę ciała na długie lata.

Mgr Aleksandra Reyer

Fresh raw pork on white background
Nowość! Kuracja Online
×

Napisz do nas!

Umów się na wizytę