Dieta zmniejszająca ryzyko wystąpienia raka piersi.

Miesiąc profilaktyki raka piersi.

Od dawna wiadomo, że właściwa dieta może zapobiegać nowotworom. Czy dotyczy to także raka piersi?
Dieta jak najbardziej, może mieć wpływ na powstawanie nowotworów, ich rozwój, a także przebieg późniejszych etapów choroby. Od wielu lat prowadzone są badania nad wpływem spożywanych pokarmów na poziom estrogenu, żeńskiego hormonu będącego punktem wyjścia do powstania zmian nowotworowych.

Trochę statystyk!

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w krajach rozwijających się jak i wysoko rozwiniętych, w tym także w Polsce. Nowotwory te dotyczą zwłaszcza kobiet w wieku pomenopauzalnym, ale wykrywane zostają także u kobiet młodszych oraz u mężczyzn. Statystycznie średnio co 16 Polka zachoruje na raka piersi. Stanowi to 20% wszystkich nowotworów złośliwych występujących u kobiet.

Dieta Azjatki?

Liczne badania naukowe wykazują, że Azjatki znacznie rzadziej chorują na raka piersi niż Amerykanki czy Europejki, a co więcej postęp w chorobie przebiega dużo wolniej. Dowiedziono także, że różnice te nie wynikają z predyspozycji genetycznych, gdyż po zmianie miejsca zamieszkania (np. kraje europejskie) kobiety te chorują z podobną częstotliwością jak tubylcy. Należy zadać więc pytanie „jakie elementy diety azjatyckiej są korzystne dla naszego zdrowia?”

Istnieją pokarmy, które biorą udział w przemianach i wchłanianiu estrogenu, a co za tym idzie przeciwdziałają rozwojowi nowotworów hormonozależnych, takich jak rak sutka, macicy czy jajnika. Dieta obniżająca poziom estrogenu ma duże znaczenie nie tylko u kobiet przed menopauzą, ale także u kobiet po menopauzie, u których estrogen produkowany jest przez komórki tłuszczowe.

Pokarmy zmniejszające ryzyko wystąpienia raka piersi:

  • Kapusta, brokuły, kalafior i inne warzywa krzyżowe. Za ich dobroczynne działanie odpowiadają zawarte w nich indole, które przyspieszają dezaktywację estrogenu. Dla uzyskania najlepszego efektu należy jeść warzywa surowe lub lekko podgotowane, gdyż długie gotowanie uszkadza indole i pozbawia działania antyestrogenowego.
  • Owoce i warzywa bogate w witaminę C zapobiegają nie tylko powstawaniu raka piersi, ale także innych nowotworów. Zalecana dawka chroniąca przed nowotworami to 380 mg dziennie. Jest to co prawda dawka znacznie większa od podstawowej zalecanej dawki dziennej, nie mniej jednak witaminy C nie można przedawkować, gdyż jej nadmiar wydalany jest z moczem, natomiast jej spożycie może zmniejszyć ryzyko raka sutka o ok. 16%.
  • Fasola oraz soja, w których zawarte są fitoestrogeny odpowiadające za zahamowanie działania estrogenu i zapewniające zdrowie Azjatkom będącym koneserkami produktów sojowych.
  • Ryby morskie dzięki dużej zawartości tłuszczu rybiego wzmacniają układ odpornościowy, a co się z tym wiąże hamuje przerzuty raka piersi.
  • Otręby pszenne wykazują zdolność radykalnego obniżania poziomu estrogenu, na skutek dużej zawartości włókien trudno rozpuszczalnych. Około pięciu łyżek otrąb pszennych dziennie jest w stanie obniżyć poziom estrogenu o ok. 15%.

Pokarmy, które mogą sprzyjać rozwojowi raka piersi:

  • Mięso i nasycone kwasy tłuszczowe nasilają nawroty i wzrost guzów, których rozwój uzależniony jest od poziomu estrogenów, gdyż zwiększają jego stężenie we krwi.
  • Alkohol. Badania wykazują, że wypijanie dwóch drinków dziennie dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Przypuszcza się, że nadmierne spożycie alkoholu może być przyczyną 13% chorych na raka sutka Amerykanek.

Wyboru dokonaj sama!

Justyna Walerowska- dietetyk