Drugie śniadanie – pakowane „z głową” i miłością

Często słyszy się, ze śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jest to prawdą, zwłaszcza w przypadku dzieci, które czeka wzmożony wysiłek fizyczny i umysłowy. Dlatego też niezwykle istotne jest by przygotowywać naszym pociechom śniadania (zarówno pierwsze, jak i drugie), które nie tylko dostarczą energii, ale również białka, witamin i składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

Zabiegani rodzice coraz częściej o tym zapominają. Wybierają łatwiejszą drogę – dają dzieciom kieszonkowe na zakupy w szkolnym sklepiku. Maluchy żywią się wtedy głównie chipsami, batonikami i słodkimi napojami, czego rezultatem jest często nadwaga i niedożywienie białkowe.

Może warto zatem poświęcić kilka chwil i zapakować dziecku pożywny szkolny posiłek? Jego bazę może stanowić pełnowartościowa kanapka. Powinno znaleźć się w niej białko, pochodzące z dobrej wędliny, mięsa, sera, jaj lub ryb. Dzięki mięsu dostarczymy dodatkowo witamin z grupy B, dzięki serom – wapń, a dzięki tłustym rybom niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Kanapkę ożywią kolorowe warzywa, takie jak sałata, papryka, pomidory czy ogórki, jednocześnie zapewniając dowóz składników mineralnych i witamin. Możemy je również podać w formie sałatki, opcjonalnie z dressingiem na bazie oliwy z oliwek dla wzbogacenia smaku i wartości energetycznej.

Jako przekąskę zaproponujmy dzieciom owoce. Mogą to być łatwe w transporcie jabłka, banany, winogrona, mandarynki. Dla urozmaicenia owocowego menu, warto stworzyć od czasu do czasu sałatkę owocową, owocowe szaszłyki lub koktajl mleczny. Innym pomysłem są marchewki w postaci paluszków z dipem jogurtowym. Taką przekąską Twój maluch będzie mógł łatwo podzielić się z przyjaciółmi. Kolejną alternatywą chipsów i czekoladek są niesolone orzechy, pestki słonecznika, dyni i suszone owoce – bomba żelaza i witamin z grupy B. Nie zapominajmy też o deserach mlecznych (ze względu na wapń i ryboflawinę). Tych nie musimy przyrządzać, bo znajdziemy ich wiele w sklepach. Wybierzmy po prostu lubiany przez dziecko serek homogenizowany, jogurt lub kefir i włóżmy do pudełka ze śniadaniem.

Do picia dajmy dziecku wodę mineralną, dobrej jakości sok owocowy lub pitny jogurt. Unikajmy napojów gazowanych, ponieważ nie wnoszą one żadnych wartości odżywczych. Utrudniają one jedynie trawienie i wchłanianie pokarmów.

Aby zachęcić dziecko do zabierania domowego posiłku do szkoły, kupmy mu kolorowy plecak na drugie śniadanie. Producenci oferują obecnie wiele ich rodzajów. Często zawierają one specjalne pudełka i butelki które są szczelne, wygodne w użyciu i uwielbiane przez maluchy ze względu na nadrukowane postacie z bajek.

Pamiętaj również, że wzorce żywieniowe kształtują się w wieku szkolnym. Przygotowując swojemu dziecku zdrowe śniadania przyzwyczajasz je do rozsądnego odżywiania, za co na pewno będzie wdzięczne Ci w przyszłości.

O autorce tekstu

Dietetyk Katarzyna Szatkowska Studentka ostatniego roku Technologi Żywności i Żywienie Człowieka, specjalność Dietetyka; Absolwentka Biotechnologi, tytuł licencjata z wyróżnieniem, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

  • Atreszka3

    Uwielbiam marchewki i buraki suszone w paczuszkach małych, chyba nazywaja sie cripsy…są bardzo dobre, idealnie likwidują uczucie głodu w ciągu dnia:) przy okazji są zdrowe.

  • Ganna

    super pomysł Atreszka:) ja sie ostratnio zajadłam chrupsami od mojego dziecka:) przyniosła ze szkoły jabłkowe – no mniam!

  • karolina

    Moje dziecko teraz dobrze sie odrzywia je owocki i nie żre już tych chipsuw i innych wenglowodanów tylko owocki i kanapkę . Dzięki wam za rade

Nowość! Kuracja Online
×

Napisz do nas!

Umów się na wizytę