Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to wieloletnia roślina zielna uprawiana w Europie, niektórych rejonach Azji, w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Australii. Jest znana i wykorzystywana przez człowieka co najmniej od epoki brązu. W starożytności używano jej jako środka zapachowego do kąpieli i wyrobu kosmetyków, a także do nacierania stołów przed posiłkiem, żeby pobudzić apetyt. W Indiach cieszyła się renomą skutecznego afrodyzjaku…

Surowcem pozyskiwanym z mięty są liście i ziele, które zbiera się na krótko przed kwitnieniem, a następnie suszy. Zioła mają przyjemny, mentolowy zapach i chłodzący smak. Liście zawierają do 2,5% olejku lotnego, którego głównymi składnikami są mentol i menton oraz garbniki, gorycze, flawonoidy i inne substancje.

Mięta jako zioło

Ziele i liście mięty są używane wewnętrznie w postaci odwaru lub jako część składowa mieszanek ziołowych przy bólach podbrzusza, nieżytach żołądka i jelit, wzdęciach, kolce żółciowej i skurczach. Wzmagają one trawienie i wydzielanie żółci, działają przeciwskurczowo, wiatropędnie i przeciwzapalnie. Medycyna ludowa zaleca herbatę miętową także w stanach niepokoju w okresie klimakterium, przy bólach menstruacyjnych, przy nerwowych bólach głowy oraz przy ostrym lub chronicznym zapaleniu błony śluzowej żołądka.

Olejek uzyskiwany z mięty ma silne właściwości bakteriobójcze i przeciwbólowe, po zastosowaniu na błony śluzowe nosa także chłodzące i zmniejszające obrzęki podczas kataru.

Mięta jako przyprawa

Miętę jako przyprawę stosuje się przede wszystkim w kuchni angielskiej do przyrządzania sławnych sosów miętowych oraz w kuchni amerykańskiej do przyprawiania serów, koktajli pomidorowych, sałatek owocowych i warzywnych. Mięta jest też popularna w kuchni arabskiej i hiszpańskiej. Świeżymi lub suszonymi liśćmi przyprawia się pieczeń jagnięcą i baraninę, kurczaki, wątróbkę oraz duszone warzywa, takie jak marchew, groszek, kapustę i pory. Pasuje też do ryby i cielęciny. Miętę można również dodawać do twarogu, a w formie wysuszonej do pieczonych ziemniaków. Gałązki mięty stosuje się też jako dekorację słodkich potraw i napojów.

Inne zastosowanie

Olejek miętowy stosuje się w kosmetyce do produkcji past do zębów i preparatów do płukania ust, a w przemyśle spożywczym jako składnik wódek, wyrobów cukierniczych, takich jak cukierki, czekolada oraz gum do żucia.

Renata Szopa – dietetyk