Nastolatek na diecie

Wiek młodzieńczy ma to do siebie, że podejmujemy się różnych, niekiedy absurdalnych metod odchudzania. Nastolatek chce się podobać z jednej strony, z drugiej zaś jest do siebie krytycznie nastawiony. Bardzo często nie akceptuje zmian zachodzących w jego ciele. Wystarczy przejrzeć różne fora internetowe, aby zauważyć jakiej skali jest to problem. Odchudzanie powinno polegać na zmianie nawyków żywieniowych oraz trybu życia. Natomiast jeśli nastolatek stosuje bardzo restrykcyjne diety, może to negatywnie wpływać na jego zdrowie.

Aby być ideałem „na zewnątrz”, wzbudzać zachwyt otoczenia, młode osoby często przekładają wygląd nad zdrowie. Dla dwóch centymetrów w talii mniej potrafią głodzić się przez wiele tygodni.
Obsesją staje się myślenie o jedzeniu i kaloriach. Całodzienna porcja w diecie nastolatka dostarcza zaledwie 500-1000 kalorii, podczas gdy średnie zapotrzebowanie dla dziewcząt wynosi około 2100 kalorii, a dla chłopców 2800 kalorii. Do czasu zakończenia okresu wzrostu, pokrycie niezbędnego zapotrzebowania na składniki odżywcze, jest bardzo ważne. Niedożywienie nastolatka może skutkować wieloma konsekwencjami, m.in.:

  • zaburzeniami hormonalnymi,
  • pogorszeniem odporności,
  • zahamowaniem tempa rozwoju,
  • spadkiem nastroju,
  • pogorszeniem procesów zapamiętywania,
  • spadkiem siły mięśni,
  • problemami z cerą i włosami.

Szkoda tak pięknego okresu życia na niszczenie siebie od środka.

Kiedy potrzebna pomoc specjalisty/psychologa?

Młode osoby są przekonane, że ich wygląd wpływa na pozytywne relacje z rówieśnikami. Myślą źle o sobie, nie lubią swojego ciała i zachodzących w nim zmian. Bardzo często negatywne postrzeganie siebie jest ukryte głęboko w psychice. Być może konieczna wtedy będzie pomoc specjalisty. Warto wspólnie popracować nad budowaniem własnej wartości i pozytywnym myśleniem o sobie.

Anoreksja i bulimia

Należy również być wyczulonym na zwiększone ryzyko wystąpienia w młodzieńczym wieku zaburzeń odżywiania, np. anoreksji czy bulimii. Są to bardzo poważne schorzenia psychiczne, na które musimy uważać. Jeśli pojawią się ich symptomy, należy działać możliwie jak najszybciej. Wtedy niezbędna jest pomoc specjalistów. Konsekwencje zdrowotne zaburzeń odżywiania są bardzo poważne. Wsparcie rodziców w takich problemach nastolatka jest niezwykle istotne i wpływa pozytywnie na proces leczenia.

Uwaga! Nadwaga!

Zupełnie inną sytuacją jest faktyczny problem nastolatka, który polega na sporej nadwadze i otyłości. Wtedy zdrowa redukcja masy ciała, połączona ze zmianą nawyków oraz zwiększoną aktywnością jest wręcz konieczna.
Warto w takiej sytuacji sięgnąć po pomoc dietetyka.

Co warto zrobić przed wizytą u dietetyka?

Zachęcam, aby nastolatek przyjrzał się swojemu dotychczasowemu sposobowi jedzenia. Może spisać na kartce swój np. wczorajszy dzień. Ile niezdrowych przekąsek i napojów się w nim pojawiło. Czy był aktywny ruchowo? Po jakie zdrowe produkty sięgał. Co może zmienić już dziś w swoim dotychczasowym trybie życia?

Małymi kroczkami do celu!

Należy również pamiętać, że każda zmiana zachowań powinna być stopniowa, czyli według zasady „małych kroczków”. Uda się nastolatkowi jedną niewłaściwą rzecz poprawić, wtedy zabiera się za następną i tak dalej. Nawet się nie obejrzy jak dużo zmieni się w jego dotychczasowym trybie życia. Poczuje, że robi coś dobrego dla siebie. Jego organizm będzie mu wdzięczny. Właściwe nawyki żywieniowe oraz odpowiednia aktywność ruchowa często są kluczem do szczupłej sylwetki.

Zmiany tak, ale wspólnie!

Zdrowe zmiany w diecie nastolatka będą trwałe jeśli będą podejmowane wspólnie. Najlepiej właściwymi nawykami zarazić całą rodzinę. Wtedy nastolatkowi będzie dużo łatwiej. Warto wspólnie wybrać się na zdrowe zakupy, poeksperymentować z pełnowartościowymi posiłkami, czy wybrać się na basen. Warto pamiętać, że od tego jak odżywiamy się dziś oraz ile się ruszamy, zależy to jak często będziemy chorować w późniejszym wieku. Zacznijmy wprowadzać zdrowe nawyki w całej rodzinie już dziś!

Jeśli chcemy gotowych wskazówek jak powinna wyglądąć prawidłowa dieta oraz jak odchudzać się z głową, oto kilka propozycji:

Joanna Scheffs – dietetyk