Prowiant na wycieczkę – co ze sobą zabrać?

kanapka

Nadeszło lato i wakacje. Warto korzystać z tego przyjaznego czasu aktywnie. Niezależnie od pory roku posiłki powinny być różnorodne pod względem wartości odżywczej. W okresie wakacyjnym urozmaicenie posiłków jest dużo prostsze, ze względu na dostępność świeżych warzyw i owoców. Przygotowując posiłki na letnie przekąski nie zapominaj o produktach zbożowych takich jak ryż, makaron, kasza, chleb, płatki owsiane itp., które powinny występować w 3 głównych posiłkach. Możesz przygotować lekkie dania, które zawierają w sobie dodatek zbożowy oraz źródło witamin i składników mineralnych, czyli warzyw. Nie spożywaj gotowych posiłków dostępnych w barach typu „fast food”, dużo więcej pożytku da naszemu zdrowiu spożycie dania pełnowartościowego.

Co pić podczas podróży?

Wybierając się na wycieczkę na plażę, w góry, rowerem czy pieszo w tym okresie bezwarunkowo nie możesz zapomnieć o płynach. Ze względu na wysoką temperaturę zaleca się podawanie głównie wody mineralnej, co zapobiegnie przegrzaniu organizmu. Nie spożywaj słodkich bezwartościowych napoi kolorowych, nie mają one korzystnego działania na organizm, zawierając bowiem duże ilości cukru, a przede wszystkim nie gaszą pragnienia.

Prowiant – co spakować do plecaka?

Niezależnie od tego gdzie się wybieramy aktywnie wypoczywając, do plecaka możemy prócz wody mineralnej zabrać:

  • Kanapki – które będą Twoim posiłkiem dającym energie. Powinny być zrobione z pełnoziarnistego pieczywa, które dostarczy Tobie dużo witamin z grupy B i składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany) oraz błonnika, dzięki któremu będziemy dłużej syci. Dodatkiem do pieczywa powinny być świeże warzywa i w zależności od upodobań nabiał lub wędlina.
  • Warzywa i owoce – spożywane jako przekąski w czasie codziennych wypraw dostarczą witamin, składników mineralnych, cukru prostego, dzięki czemu będziesz mieć siłę na wysiłek fizyczny. Polecamy przyrządzanie ulubionych sałatek, które łatwo możesz spakować do plecaka.
  • Orzechy, nasiona oleiste – są zdecydowanie dobra przekąska na długie górskie wyprawy, kiedy narażasz się na ekstremalny wysiłek fizyczny. Warto mieć przy sobie nasiona słonecznika, pestki dyni czy orzechy. Czekolada gorzka – jeśli wybierasz się w długie trasy, warto mieć ze sobą również czekoladę, uzupełni energię, w czasie wyczerpania oraz pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie.
  • Jogurty naturalne pitne – możesz się w nie zaopatrzyć na plażę, jeśli jesteś w posiadaniu torby utrzymującej stałą względnie niską temperaturę, w innym przypadku, jogurt wystawiony na działanie promieni słonecznych nie będzie już smakował tak jak powinien, skutkować może również niekomfortowymi objawami zatrucia pokarmowego.

Dla własnego zdrowia, kierując się zasadami racjonalnego odżywiania w czasie wypoczynku powinieneś zrezygnować z: słodkich, gazowanych napojów, dań typu fast-food, chipsów, słodyczy, produktów szybko psujących się. Warto również w czasie wypoczynku dla własnego zdrowia, bezpieczeństwa zrezygnować z napojów alkoholowych.

Korzystaj z lata w pełni, jednocześnie dbając o zdrowie swoje oraz bliskich. Miłego wypoczynku!

Alicja Wałdoch – dietetyk

  • Martyzanka

    Według mnie bardzo dobre na różne wyprawy są kabanosy Meastro, suche więc nie brudzą rąk, pożywne więc zabiją głód, no i bez konserwantów więc zdrowe :)

Nowość! Kuracja Online
×

Napisz do nas!

Umów się na wizytę