Suplementy w odchudzaniu

suplementy_odchudzajace

Czy odchudzające suplementy naprawdę działają?

Obecnie dostępnych jest bez recepty wiele suplementów diety reklamowanych jako środki odchudzające, wspomagające utratę masy ciała. Większość z nich zawiera w swoim składzie pochodne naturalne. Występują w postaci tabletek, kapsułek, kropli czy też sypkich mieszanek ziołowych do zaparzania bądź w saszetkach. Fakt że są sprzedawane bez recepty nie świadczy o tym, że można je bezkarnie zażywać w nieograniczonych ilościach. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że większość suplementów diety, zalecanych jako ułatwiające odchudzanie, nie ma naukowo udowodnionego działania. Ponadto niektóre suplementy mogą wywoływać poważne działanie uboczne, czy też wchodzić w interakcje z lekami.

Reklamy suplementów brzmią zachęcająco: produkty są skuteczne i w przeciwieństwie do leków pozbawione skutków ubocznych. Czy możemy w to wierzyć? Prawdą jest, że gdyby choć jeden z tych środków rzeczywiście pozwalał schudnąć w sposób trwały, to wszyscy ludzie byliby szczupli!!!

Historia farmakologii otyłości jest długa i bogata. Wiele środków farmakologicznych odegrało w niej wyłącznie rolę placebo lub też przyniosło duże szkody.

Naukowcy przekonują, że popularne suplementy diety, takie jak: L-karnityna, wyciąg z fasoli czy błonnik w tabletkach nie są pomocne w odchudzaniu, gdyż ich działanie oparte jest na tylko na efekcie placebo. Dr Thomas Ellrott, dyrektor Instytutu Odżywiania i Psychologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Getyndze przeprowadził badanie, w którym dziewięć grup testowało popularne suplementy odchudzające, natomiast dziesiąta grupa otrzymywała placebo.

Po dwóch miesiącach wyniki badań pokazały, że osoby z dziewięciu grup zrzuciły od 1 do 2 kilogramów, natomiast w grupie osób przyjmujących placebo nastąpił ubytek masy ciała średnio o 1,2 kilograma. Jak ocenili naukowcy, żaden z suplementów – niezależnie od mechanizmu działania – nie spowodował więc znacznej utraty wagi w porównaniu z substancją nieaktywną.

Pamiętaj! Leczenie otyłości nigdy nie będzie efektywne bez:

  • zmiany nawyków żywieniowych
  • kontroli ilości spożywanych kalorii
  • zwiększenia aktywności fizycznej

Monika Frank – dietetyk