Żelazna wiedza – co jeść, by (po)zostać szkolnym prymusem?

Co powinno znaleźć się w Twojej diecie przed trudnym testem? Oto pierwsza porcja najważniejszych dla Ciebie w tej sytuacji witamin i składników mineralnych.

Żelazo w owsiance

ŻELAZO. Główny mikroelement w diecie człowieka. Składnik hemoglobiny zawartej w czerwonych krwinkach, której to najistotniejszym zadaniem jest dbanie o to, by każda komórka Twojego organizmu została zaopatrzona w tlen. Żelazo jest niebywale istotnym składnikiem diety, a aż co piąty Twój rówieśnik nie ma w organizmie wystarczającej ilości tego pierwiastka. Taki niedobór prowadzi do bardzo niekorzystnych zmian w rozwijającym się mózgu – mogą pojawić się kłopoty z koncentracją i pamięcią. Trudno Ci jest wtedy skupić się na lekcjach czy odrabianiu pracy domowej, wydaje Ci się, że nie masz pojęcia, o czym czytasz i słuchasz. Do tego każdy wysiłek fizyczny sprawia, że czujesz nie tylko zmęczenie, ale także osłabienie i senność. Tracisz też apetyt – nawet na swoje ulubione potrawy. Na szczęście zapobiegać jest łatwiej niż leczyć, dlatego w Twoim codziennym jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim różne rodzaje mięsa (najlepiej gotowane, a nie smażone), przetwory zbożowe z pełnego ziarna, fasola oraz kasze. Wybór tych ostatnich jest ogromny i możesz spożywać je nawet w postaci deseru. Świetnym pomysłem jest przygotowanie domowej mieszanki musli, do którego możesz dodać ulubione owoce, jogurt, bakalie (orzechy, suszone owoce). Wspomniane bakalie również zawierają dużo żelaza, jeśli masz chęć coś pochrupać, wybierz orzechy zamiast chipsów.

Dostałam cynk, że zdrowy jest…

CYNK. Niezbędny, zaraz po żelazie, mikroelement. Wspomaga liczną ilość procesów zachodzących w najdrobniejszych komórkach Twojego ciała, ponieważ jest ważnym składnikiem enzymów – maleńkich cząsteczek białek, bez których żadne procesy w organizmie nie uaktywniłyby się. Cynk odpowiada też za prawidłowe widzenie i pracę pozostałych zmysłów – niedobór tego pierwiastka prowadzi nawet do utraty smaku i węchu! Ten składnik często idzie w parze wraz z żelazem, dlatego dostarczysz go swemu organizmowi poprzez spożycie mięsa, ryb, kaszy (gryczanej), serów oraz zbóż i orzechów. Na drugie śniadanie zabieraj z domu kanapkę z ciemnego pieczywa, nie korzystaj ze sklepowych słodkich przekąsek, przez które wskazówka na Twojej wadze idzie w górę, a oceny… niestety w dół. Duża ilość cukru zawartego w słodyczach i czekoladkach sprawia bowiem, że po ich zjedzeniu prędko czujesz spadek energii, a przecież ospały mózg to nie to, czego oczekuje się na lekcjach.


Żaneta Michalak – studentka dietetyki, trener personalny

 


BIBLIOGRAFIA:

Bryan J. i in.: Nutrients for Cognitive Development in School-aged Children. (2004)

Galal O., Hulett J.: The relationship between nutrition and children’s educational performance: a focus on the United Arab Emirates. (2003)

Low M. i in.: Effects of daily iron supplementation in primary-school-aged children: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. (2013)

J. Gawęcki: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu, cz. I. (2012)