Zielona herbata – właściwości prozdrowotne

Zielona herbata znana jest od kilku tysięcy lat. Chińczycy stosowali ją jako środek przeciw bólom głowy, przeciwreumatyczny, wspomagający koncentrację a także w leczeniu niewielkich zaburzeń widzenia. Jak na nas działa zielona herbata?

Znajdującym się w naparze z zielonej herbaty olejkom eterycznym zawdzięczamy działanie bakteriobójcze, dezynfekujące oraz wspomagające wydzielanie soków trawiennych. Zielona herbata to także skarbnica polifenoli, które spożywane regularnie obniżają ryzyko zawału i choroby wieńcowej, poprzez zwiększanie przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych oraz poprzez mechanizm powodujący obniżenie wchłaniania się cholesterolu pokarmowego.Niektóre badania naukowe sugerują, że kilka rodzajów polifenoli zawartych w herbacie niefermentowanej wpływa na zahamowanie przekształcania się zdrowych komórek organizmu w komórki rakowe, co może spowolnić rozwój nowotworu u chorego.

Czas parzenia

W zależności od tego jak długo parzymy herbaty, zmieniają się jej właściwości. Herbata parzona krótko może działać pobudzająco, natomiast dłuższe zaparzanie liści powoduje, że ma ona właściwości łagodzące i uspokajające. Teina zawarta w zielonej herbacie to odpowiednik kofeiny w kawie, jednak obecność garbników sprawia, że zielona herbata działa łagodniej, pobudzenie nie jest tak gwałtowne i intensywne, jak po spożyciu kofeiny. Pobudzający efekt utrzymuje się jednak znacznie dłużej. Zaobserwowano, że spożycie zielonej herbaty poprawia funkcje umysłu, dzięki czemu wspomaga zapamiętywanie, przyspiesza proces uczenia się a także poprawia zdolność koncentracji.

Trawienie

Zielona herbata ma pozytywne działanie w przypadku spożycia ciężkostrawnych i obfitych posiłków. Pobudza ona bowiem wydzielania soków żołądkowych, dzięki czemu wspomaga i przyspiesza trawienie. Stosowanie zielonej herbaty odradza się osobom z wrzodami żołądka, ponieważ w ich przypadku zwiększenie wydzielania soków żołądkowych powoduje nasilenie bólu i podrażnienie zmienionych chorobowo ścian żołądka. Powinny jej unikać również osoby wrażliwe na kofeinę i garbniki, a także skłonne do bezsenności oraz nerwowe.

Uwaga!

Niektóre składniki zielonej herbaty mogą wpływać na proces wchłaniania leków, ograniczając lub nasilając ich działanie. Może to prowadzić do niebezpiecznych powikłań, dlatego nigdy nie popijaj leków herbatą.

Autor: Aleksandra Kubacka, dietetyk

 • mirka

  Zielona herbata jest bardzo zdrowa i smaczna:) ja do niej przekonałam się dzięki innym fanom herbaty, którzy zrzeszają się na stronie klubu miłośników dobrej herbaty :) dodatkowo dzięki nim poznałam tajniki prawdziwego parzenia herbaty a także znalazłam inne atrakcje herbaciane np komiks Dilmah :) cudowna aplikacja facebookowa, która umila każdy dzień:)

 • kasia
 • Pingback: Przyszła mamo, w Święta wielkanocne jedz rozsądnie | Artykuły MojDietetyk.pl()

 • Pingback: Wpływ poszczególnych herbat na nasz organizm | Artykuły MojDietetyk.pl()

 • Mariusz Czyżyński

  Uwielbiam zieloną herbatę i szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie bez niej dnia :) Najczęściej zamawiam ją w sklepie Szlachetny Smak, gdzie jest szeroki jej wybór. Dzięki temu co jakiś czas mogę próbować czegoś zupełnie innego.

 • Martyna

  Ja piję zieloną teekanne. Tą podstawową – bez dodatków smakowych i jak dla mnie jest super. Pomaga utrzymać dobrą sylwetkę

  • Katarzyna Marcinkiewicz

   Ja piję od teekanne tą na odchudzanie. I na prawdę o dziwo działa, a przy tym jest smaczna.

 • Daria N

  No właśnie niektórzy wolą tą zwykłą, a ja jestem fanką herbatek smakowych z Teekanne :) Testowałam już tyle smakowych herbat, ale chyba żadne z nich nie były równie intensywne smakowo ! :)

Nowość! Kuracja Online
×

Napisz do nas!

Umów się na wizytę