Twoje dziecko nie chce jeść?!

warsztaty dla rodziców

Martwisz się, bo Twoje Dziecko kaprysi przy stole, nie zjada przygotowanych przez Ciebie posiłków, czasem w ogóle nic nie je. Stresujesz się wizją choroby, braku odpowiedniego rozwoju fizycznego i psychicznego Twojego Dziecka. Nie ma powodów do niepokoju, jeśli Twoje Dziecko przybiera na wadze, jest w dobrym nastroju, chętnie bawi się i spokojnie śpi. Dodatkowo jeśli epizody zupełnego niejedzenia zdążają się od czasu do czasu, Ty również możesz spać spokojnie.

Bez obaw u dziecka można zaakceptować 3 dniową „głodówkę”, ale nie trwająca dłużej i wymagane jest w tym czasie odpowiednie spożycie płynów przez Twoje Dziecko (co najmniej 1,5l wody dziennie).
Sytuacja staję się niebezpieczna dla zdrowia Twojego Dziecka dopiero wtedy, gdy brak łaknienie utrzymuje się kilka dni i dochodzi do spadku masy ciała. W takim przypadku koniecznie udaj się do pediatry w celu diagnozy przyczyny takiego stanu.

7 przyczyn wyjaśniających dlaczego Twoje Dziecko nie zjada wszystkiego:

  1. Zwiększone zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze. Wybiórcze spożywanie przez Twoje Dziecko niektórych tylko produktów (np. picie cały dzień tylko soków owocowych) jest podyktowane potrzebami, które dyktuje mu organizmu. Dziecko instynktownie wybiera składniki dla niego niezbędne, a inne odrzuca. Daj szansę organizmowi Twojego Dziecka na uzupełnienie niezbędnych składników.
  2. Brak apetytu na posiłki główne często spowodowany zbyt dużą ilością przekąsek w codziennym spożyciu Twojego Dziecka. Jeśli Twoje Dziecko dostaje słodkie i słone przekąski między posiłkami, to później nie ma ochoty na spożycie obiadu. Pamiętaj, że słodycze w diecie Twojego Dziecka powinny stanowić sporadyczną przekąskę a nie podstawę posiłku. Jeśli Twoje Dziecko sygnalizuje głód między posiłkami i potrzebę spożycia posiłku, niech to będzie surowy owoc. Unikać należy również nagradzania za ładnie zjedzony obiad np. poprze podanie zaraz po nim deseru.
  3. Monotonia żywieniowa. Dzieci lubią różnorodność – także na talerzu. Przygotowuj dla Twojego dziecka urozmaicone posiłki z nowych produktów. Pozwalaj próbować potraw z „dorosłego” talerza. Dziecko poczuje się docenione i będzie chciało pokazać, jak dorosłe jest… a tymczasem zje pełnowartościowy posiłek.
  4. Estetyka i sposób podania. Bardzo często Twoje Dziecko dostaje posiłki podane byle jak, w nieestetyczny sposób, bez zwrócenia uwagi na to, jak wygląda otoczenie – a to po prostu zniechęca do jedzenia.
  5. Zbyt duża porcja. Nadgorliwi rodzice często nakładają swoim dzieciom zbyt dużą ilość jedzenia na talerz. Chcemy dobrze, a tymczasem dzieci to najzwyczajniej zniechęca. Nasza rada: podawaj Twojemu Dziecku posiłki na małych talerzykach, wtedy odczuje, że porcje nie są aż takie duże.
  6. Zmuszanie dziecka do jedzenia i zastraszanie. Posiłek nie może kojarzyć się z przymusem ani karą. Nie wpychaj więc Twojemu Dziecku jedzenia do buzi na siłę, ani nie „zapraszaj” do Waszej kuchni Baby-Jagi, żeby zabrała je za karę, za to że nie je.
  7. Alergia pokarmowa. Bardzo często organizm instynktownie unika i broni się przed spożyciem produktów, które wywołują w organizmie reakcję alergiczną, dlatego uważnie obserwuj Twoje Dziecko, daj szansę „dojść do głosu” naturze.

Monika Frank – dietetyk

Żywienie dzieci w zdrowiu i chorobie. pod red. Prof. Dr hab. Mariana Krawczyńskiego. Wydawnictwo HelpMed, Kraków 2008