Czynniki żywieniowe w prewencji raka skóry

Czy wiesz, że skóra to jeden z organów najczęściej atakowanych przez komórki nowotworowe?

W samych Stanach Zjednoczonych na raka skóry choruje jedna na pięć osób, a w Polsce liczba chorych wynosi ponad 10 000 i, niestety, wciąż wzrasta.



Krem antyrakowy



Gdybym zapytała Cię, czy wiesz, jak można chronić się przed uszkodzeniami komórek skóry, które mogą prowadzić do nowotworu, jaka byłaby Twoja odpowiedź? Zapewne Twoja pierwsza myśl dotyczyłaby nakładania kremu z filtrem przed wyjściem na słońce, a następnie unikania solarium. Bardzo dobrze, ponieważ nawet 90% nowotworów skóry ma związek z nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe emitowane wraz ze światłem słonecznym. Unikanie opalania to jednak nie wszystko – także czynniki związane z Twoją dietą mają ogromny wpływ na procesy zachodzące w skórze.



Rejon zdrowia



Jako dobre rozwiązanie żywieniowe w kwestii prewencji nowotworów, w tym dotyczących skóry, wskazuje się dietę śródziemnomorską. Mieszkańcy rejonu Morza Śródziemnego nie zapadają na tego typu schorzenia tak często, jak pozostali mieszkańcy naszej planety, więc sprawa jest warta przemyślenia. Dlaczego właściwie dieta śródziemnomorska?



Nie przetwarzaj



Po pierwsze – ten rodzaj diety w dużym stopniu opiera się o produkty nieprzetworzone, świeże, regionalne, bez dodatku substancji konserwujących i stabilizujących czy „kolorujących”. Na pewno już wiesz, że wysokoprzetworzona żywność, w tym mięso (wędliny, kiełbasy), ma wpływ kancerogenny na organizm (zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów). Zamiast kupować gotowe wyroby, pokuś się o zrobienie własnej szynki – natrzyj kawałek mięsa ziołami i upiecz w piekarniku. Nie opieraj jednak swojej diety jedynie na wieprzowinie, wołowinie czy drobiu, ale pamiętaj także o istnieniu ryb. Są one bogatym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, szczególnie omega–3, działających przeciwzapalnie. Najlepiej wybierać łososia, makrelę, sardynki czy troć. Ograniczaj jednak ryby wędzone, ponieważ proces ich przygotowania jest niekorzystny w kontekście działania kancerogennego.



Likopen i spółka



Pełna gama owoców i warzyw, to kolejna cecha zdrowej diety regionu śródziemnomorskiego. Zawierają one bowiem witaminy i substancje działające antyoksydacyjnie, to znaczy zapobiegają tworzeniu szkodliwych wolnych rodników. Wolne rodniki są prekursorami niekorzystnych zmian w komórkach organizmu, które mogą przekształcić się w komórki nowotworowe, dzielące się z dużą częstotliwością. Do najważniejszych antyoksydantów w prewencji raka skóry należą: likopen (pomidory, arbuz), beta–karoten (marchew, mango, bataty), luteina (szpinak, jarmuż), a także witaminy A (wątroba, jarmuż), C (papryka, natka pietruszki), E (oleje roślinne, migdały).



Zapij nowotwór



A co do picia? To powinno Ci się spodobać. Badania wykazują, że zawarte w czerwonym winie związki, jak na przykład resweratrol, mają korzystny wpływ antyoksydacyjny. Podobne działanie wykazuje herbata, jednak najlepiej wybierać tę najmniej sfermentowaną – zieloną lub białą. Pamiętaj, by spożywać te napoje z rozsądkiem, inaczej ich działanie będzie przeciwne do tego dobroczynnego. W kwestii alkoholu umiar jest oczywisty, ale mało komu wiadomo, że zbyt duże spożycie zielonej herbaty może wpływać niekorzystnie na wzrok. Wystarczy mała lampka wina do kilku razy w tygodniu i do 4–5 małych filiżanek herbaty dziennie.

Żaneta Michalak – studentka dietetyki, trener personalny





Bibliografia:

http://onkologia.org.pl/nowotwory-skory-c44/

http://www.todaysdietitian.com/newarchives/021115p50.shtml

http://www.fitnessmagazine.com/recipes/healthy-eating/nutrition/skin-cancer-fighting-foods/

[dostęp z dn. 29.02.2016r.]