Dieta na przytycie

Na czym polega?

Dieta na przytycie to dieta o zwiększonej energetyczności. Wymaga również większej podaży białka w stosunku do diety osób o prawidłowej masy ciała. Powinna również pokrywać zapotrzebowanie na inne niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały.



Od czego zacząć?

Najważniejsze w staraniach o zwiększenie masy ciała jest zdiagnozowanie przyczyny niedowagi. Powodem wychudzenia mogą być różne stany patologiczne organizmu tj. choroby pasożytnicze, nadczynność tarczycy, depresja, choroby układu pokarmowego czy nowotwory. Do utraty masy ciała może dość również na skutek niewłaściwej diety, narażenia na silne stresy czy stosowania używek. Leczenie lub wyeliminowanie czynnika powodującego chudnięcie pomoże w dążeniu do wzrostu masy ciała oraz poprawi ogólny stan Twojego zdrowia. Zacznij więc od wizyty u lekarza rodzinnego, a następnie skonsultuj się z dietetykiem.



Jaką dietę zastosować?

Wbrew pozorom zbilansowanie diety dla osób, które chcą przytyć wcale nie jest sprawą prostą. Jedzenie niezdrowych, kalorycznych przekąsek tj. słodycze, fast foody oraz spożywanie słodzonych napojów to nie jest dobre rozwiązanie. Chociaż produkty te są bogate w energię, mogą przyczynić się do rozwoju różnych chorób. Żywność wysoce przetworzona jest bogata w cukry proste sprzyjające rozwojowi próchnicy. Zawiera też duże ilości soli i tłuszcze utwardzone, które m.in. wpływają na powstawanie chorób układu krążenia.



Co więc jeść?

Dieta na przytycie przede wszystkim musi być urozmaicona. Powinna obfitować w różnorodne warzywa i owoce. Są one bogatym źródłem witamin i błonnika. Godne uwagi są banany, gruszki, winogrona i awokado. W diecie koniecznie muszą znaleźć się również pełnoziarniste produkty zbożowe tj. pełnoziarnisty chleb i płatki, brązowy ryż i makaron oraz kasze. Cennym źródłem białka są produkty mleczne: twarogi, sery, jogurt, kefir, maślanka, mleko, śmietana. Zamiast gotowych produktów z tej grupy np. jogurtów owocowych, wybieraj naturalne i sam przygotowuj z nich potrawy. Ciekawe pomysły znajdziesz na naszej stronie. W Twojej diecie niech zagoszczą również jajka-mają one bardzo korzystny skład aminokwasów. Wybieraj chude gatunki mięs i wędlin tj. kurczak, indyk, królik, cielęcina, chuda wołowina. Przede wszystkim nie zapominaj o rybach morskich. Zalecana ilość to minimum porcja ryby 3 razy w tygodniu. Do surówek dodawaj oleje roślinne np. olej lniany, oliwę z oliwek lub olej słonecznikowy. Dzięki temu witaminy rozpuszczalne w tłuszczach lepiej się przyswoją, a ty zwiększysz kaloryczność potrawy. Jako dodatek do potraw lub przekąskę stosuj orzechy, pestki słonecznika i dyni, suszone owoce i gorzką czekoladę. Pamiętaj też o dobrym nawodnieniu. Pij niegazowaną wodę mineralną i świeżo wyciskane soki.



Pamiętaj o regularności

Jeśli chcesz przytyć nie zapominaj o posiłkach. Spożywaj 5-6 posiłków w równomiernych odstępach czasowych o stałych porach. Śniadanie zjedz do godziny od wstania z łóżka, a kolację nie później jak 2 godziny przed snem.



Jakie jest optymalne tempo przytycia?

Zalecane tempo tycia to pół do jednego kilograma tygodniowo. Wolniejsze, regularne tempo wzrostu masy ciała jest bardziej wskazane. Dzięki temu bardziej prawdopodobne jest, że nowe kilogramy będzie tworzyła tkanka mięśniowa, a nie tłuszczowa.



Podsumowanie

To co jesz ma wpływ na Twoje zdrowie. Nie chodzi przecież o to żeby przytyć za wszelką cenę. W swoim jadłospisie uwzględnij zasady zdrowego odżywiania. Warto w tym wypadku skorzystać z pomocy specjalisty – dietetyka klinicznego, który wyliczy Twoje zapotrzebowanie energetyczne i odżywcze i ułoży odpowiednią dietę.



Marta Heller-Surowiec, dietetyk kliniczny

ciastko sałatka wybór