Hashimoto – z czym to się je?

Hashimoto to rodzaj zapalenia tarczycy oraz najczęstsza przyczyna jej pierwotnej niedoczynności. Ważne więc jest, aby po zdiagnozowaniu niedoczynności wykonać też badania w kierunku tego schorzenia. Hashimoto występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, gdzie organizm wytwarza przeciwciała i kieruje je przeciwko własnym tkankom. Stąd powstaje chroniczne zapalenie niszczące dany organ, w tym przypadku tarczycę.



Farmakologia – czy to konieczne?



Niestety tak. Podstawa leczenia to przyjmowanie hormonów tarczycy. Jednak ważnym aspektem jest też dieta. Rozregulowany metabolizm sprawia, że szybko przybywa zbędnych kilogramów. Zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia mocno wspomaga leczenie.



Gluten – czarny charakter



Badania naukowe dowodzą, iż zastosowanie diety bezglutenowej przynosi efekty w leczeniu Hashimoto. Źródłem glutenu są zboża i ich pochodne. Największe ilości występują w pszenicy, zatem ją, jako pierwszą powinieneś eliminować. W dietach restrykcyjnych wyklucza się także żyto, owies i jęczmień. Zrezygnuj więc ze wszystkich zbóż i kasz od nich pochodzących. Przerażające? Nie, ponieważ do wyboru masz całą paletę produktów zastępujących zboża. Należą tutaj: kasza gryczana, jaglana, komosa ryżowa czy amarantus.



Najważniejsze składniki.



Selen – przyczynia się do likwidacji stanów zapalnych tarczycy. Źródła selenu to orzechy brazylijskie, ryby morskie, czosnek czy żółtko jaja kurzego. Niestety nie mamy kontroli nad jego zawartością w wymienionych produktach. Często w miejscach z których pochodzą, występuje niedobór tego składnika. Dlatego w chorobie Hashimoto niezbędna jest dodatkowa suplementacja selenem. Tworzy on doskonały duet z jodem czuwając nad prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy.



Jod – chorujący na Hashimoto powinni unikać spożywania nadmiernych ilości jodu. Jednak nie należy go wykluczać. Jego nadmiar może zdarzyć się raczej przy suplementacji tego pierwiastka, niż spożywaniu produktów z jego zawartością. Zatem nie rezygnuj całkowicie z ryb morskich czy owoców morza.



Istotne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości białka, błonnika, witamin oraz soli mineralnych. Wybieraj chude mięso np. drobiowe (indyk, kurczak), a także w przetwory mleczne i jaja, które zawierają pełnowartościowe białko. Ważne jest dostarczanie witamin antyoksydacyjnych A, C i E. Często pojawiające się niedobory cynku i manganu, należy uzupełniać przez jedzenie wołowiny oraz nasion roślin strączkowych. Należy pamiętać o odpowiednim uzupełnianiu diety w węglowodany. Najlepszym ich źródłem dla chorych ma Hashimoto są warzywa korzenne takie jak burak, marchew czy bataty.



Zdarzają się niestety sytuacje, gdy zachodzi potrzeba zastosowania bardzo restrykcyjnej diety. Oprócz glutenu musisz też wykluczyć nabiał, ograniczyć rośliny strączkowe i psiankowate aby ograniczyć stan zapalny tarczycy. W takich sytuacjach warto wybrać się do dietetyka w celu ustalenia prawidłowo zbilansowanej diety, która może pomóc w leczeniu Hashimoto. Ze względu na to, iż diety w tej chorobie są bardzo indywidualne, zasadnym wydaje się też wykonanie testów na nadwrażliwości pokarmowe, dzięki czemu możliwe będzie odpowiednie dostosowanie diety.

Nie można zapominać o regularnej aktywności fizycznej, bez której żadna dieta nie przyniesie oczekiwanych efektów.



mgr Elżbieta Bujak