Komosa ryżowa co to takiego i czy warto ją jeść? Jak przygotować dania z komosą?

Komosa ryżowa, jest jedną z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Nazywana bywa również „zbożem Inków”, ponieważ już wtedy uprawiana była na terenach dzisiejszego Peru. Inną używaną nazwą jest quinoa.



Komosa to jedna z niewielu roślin, której nasiona są źródłem pełnowartościowego białka. Zawiera ona wszystkie aminokwasy, nawet te, których twój organizm nie jest w stanie wytworzyć. Zwykło się uważać, że tylko białko zwierzęce jest pełnowartościowe. Teraz zamiast mięsa możesz przygotować obiad z komosą! Jeżeli jesteś na diecie wegetariańskiej lubi wegańskiej, to tym bardziej powinieneś zwrócić uwagę na komosę i zacząć przygotowywać posiłki, których będzie składnikiem.



Ziarenka komosy są również dobrym źródłem witamin np. witaminy B6, kwasu foliowego i witaminy E. Ponadto zawierają one niemal wszystkie niezbędne dla organizmu minerały: wapń, mangan, magnez, fosfor, miedź, żelazo, cynk, potas, selen. Warto dodać, że wapń z komosy jest łatwo przyswajalny, a jest go w ziarenkach więcej niż w mleku.



Zaletą nasion komosy jest również wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) i to tych z grupy omega-6, jak i omega-3. Dzięki temu ma ona działanie przeciwmiażdżycowe i dobrze wpływa na twój układ sercowo-naczyniowy.
Dla osób na diecie ważną informacją jest jej niski indeks glikemiczny (IG= 35), pomimo tego, iż 60% masy ziarenek komosy stanowi skrobia. Dzięki temu jest ona dobrym źródłem energii dla diabetyków, pomaga również ustabilizować poziom insuliny u osób zagrożonych cukrzycą typu II.



Ponieważ komosa nie zawiera glutenu, może być składnikiem diety osób chorujących na celiakię lub nietolerujących glutenu.

Duża zawartość błonnika (dwa razy wiesza niż w zbożach) wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego i zapewnia poczucie sytosci.



W sklepach możesz kupić trzy rodzaje ziaren komosy: quinoa białą, czerwoną i czarną. Każdą z nich należy przed gotowaniem starannie wypłukać na sicie w celu usunięcia goryczki. Dla wydobycia orzechowego smaku, ziarenka można uprażyć na suchej patelni, a dopiero potem wypłukać. Komosę gotuj ok, 15-20 minut, a następnie zostaw ją pod przykryciem na ok, 10 minut. Gdy ziarna zrobią się przeźroczyste, możesz przyjąć, że komosa jest już gotowa.

Ze względu na właściwości możesz komosą zastąpić w swoich posiłkach ryż czy kasze, ale będzie ona również doskonałym dodatkiem do sałatek. Po zmieleniu, otrzymaną mąkę wymieszaj z tą, której używasz na co dzień. Wzbogacisz w ten sposób nie tylko smak potraw, ale podniesiesz ich wartość odżywczą.





Dla ciekawych smaku komosy polecam do spróbowania risotto-w oryginale ryżowe. Ja zamieniłam ryż na komosę i otrzymałam danie bardzo smaczne i bardzo odżywcze.





mgr inż. M Gajek



Quinoa - verschiedene Sorten