Stres. Mam na niego sposób!

zdrowe odżywianie

Stres to wzmożone napięcie nerwowe będące reakcją na działanie negatywnych bodźców fizycznych lub psychicznych.
W naszym codziennym życiu wykonujemy tak wiele czynności ważnych i niezbędnych, Odczuwamy obciążenie dużą ilością spraw na które nie mamy wpływu. Staramy się
być jak najlepszym partnerem, pracownikiem, rodzicem, przyjacielem. Wszystko to powoduje powstawanie ogromnego napięcia.

Szybka reakcja.

Naszą reakcją jest szukanie metod rozładowania napięcia.
Od dzieciństwa jedzenie, a szczególnie słodycze kojarzą się nam z nagrodą i pocieszeniem. Są łatwo dostępne i szybko przynoszą ulgę. Niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych nie da się jednak zaspokoić skutecznie w taki sposób.Co więcej jedzenie słodyczy w nadmiernych ilościach skutkuje przyrostem masy ciała, negatywnie wpływa na stan odżywienia naszego organizmu, finalnie powodując ogólne osłabienie organizmu i złe samopoczucie. Jakie mamy więc opcje?

Alternatywa?

Pierwszą kwestią jest uświadomienie sobie które aspekty w codziennym życiu wywołują reakcję stresową. Analiza pomoże wyeliminować te, które nie są dla nas ważne, co pozytywnie wpłynie na poziom stresu.

Głód fizyczny i emocjonalny.

Czym się różni głód emocjonalny od fizycznego. Głód fizyczny narasta systematycznie i stopniowo. Odczuwalny jest po kilku godzinach niejedzenia. Doświadczamy go jako uczucia pustki w żołądku, któremu czasem może towarzyszyć burczenie.
Głód emocjonalny to gwałtowna chęć, aby “coś” zjeść. Pojawia się pomimo zjedzonego wcześniej posiłku. Odczuwaniu głodu emocjonalnego towarzyszy silna pokusa jedzenia i negatywne emocje.

Emocje i potrzeby

Najczęściej nie zastanawiamy się nad emocjami których doświadczamy, nie umiemy ich zobaczyć, nazwać, mają jednak znaczący wpływ na nasze działanie. Pod wpływem stresu, przeciążenia rodzi się w nas potrzeba bycia zaopiekowanym. Nie zastanawiając się nad odczuwanymi emocjami i własnymi potrzebami, masz poczucie, że zaspokajając głód emocjonalny zaspokoisz wszystkie inne swoje potrzeby. Doświadczyłeś nie raz, że to tylko krótkotrwała ulga, a konsekwencją jest poczucie winy, gonitwa negatywnych myśli oraz wzrost wagi czy problemy gastryczne. Uświadomienie sobie sytuacji i zmiana zachowania są jedynym sposobem skutecznego działania. Trudno oczekiwać, że powtarzając te same schematy uzyska się inne skutki.

Plan działania

Od refleksji trzeba przejść do analizy. Najlepszym sposobem jest notowanie jak często doświadczamy głodu fizycznego, a jak często głodu emocjonalnego. Jeżeli widzisz, że doświadczasz głodu emocjonalnego i chcesz to zmienić pora działać.
W zależności od gotowości może to być nauka nazywania emocji, czy też poszukanie potrzeb które pozostają niezaspokojone i podjęcie działań aby je zaspokoić we właściwy sposób. Obniżanie napięcia i stresu to długotrwały proces. Brak wprowadzenia zmian, będzie prowadził do chorób psychicznych i somatycznych a na płaszczyźnie zawodowej do wypalenia zawodowego.

Wsparcie

Podczas całego procesu zmian konieczne jest wsparcie osoby do której mamy zaufanie, która pozwoli nam na skonfrontowanie się z rzeczywistością i będzie towarzyszyć na drodze przemiany.