Zielona herbata na promienną cerę

Zielona herbata słynie nie tylko ze swoich walorów smakowych. Jest doceniana także ze względu na swoje właściwości zdrowotne oraz korzystny wpływ na urodę. Jest to rodzaj herbaty nie poddawany procesowi fermentacji, dlatego zachowuje ona niemal wszystkie cenne substancje. Jest bogata w antyoksydanty, witaminy A, C, E oraz wapń, potas, miedź, cynk, mangan i fluor. Ten zestaw składników sprawił, że zielona herbata szybko zyskała na popularności.



Zdrowe słońce

Czy wiesz jak w naturalny sposób korzystać z lata? Świetnym rozwiązaniem będzie picie zielonej herbaty w upalne dni. Zawarte w niej polifenole chronią Twoją skórę przed negatywnym działaniem promieniowania UV.



A co z trądzikiem?

Zielona herbata hamuje aktywność enzymów, które odpowiadają za nasilanie pracy gruczołów łojowych w efekcie tworząc niedoskonałości skórne. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, przez co pomaga w leczeniu powstałych wyprysków.



Antyoksydanty

Antyoksydanty, znane także jako przeciwutleniacze, to związki chemiczne posiadające zdolność do neutralizowania wolnych rodników. Te za to przyspieszają proces starzenia się skóry oraz są przyczyną wielu chorób np. nowotworowych. Na szczególną uwagę zasługują wspomniane wcześniej polifenole, które biorą udział w syntezie kolagenu. A jak zapewne wiesz, to właśnie on jest odpowiedzialny za gładkość i elastyczność Twojej skóry. Wniosek? Pij zieloną herbatę, aby móc jak najdłużej cieszyć się młodym wyglądem.



Inne właściwości zielonej herbaty

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zielona herbata nie sprawi, że zrzucisz Wspomoże za to usuwanie toksyn z organizmu, dzięki czemu Twoja skóra będzie wyglądać na zdrowszą. Na tym jednak nie kończą się korzyści wynikające z jej regularnego picia. Zielona herbata zmniejsza także ryzyko zmian miażdżycowych, powstawania zakrzepów oraz zawału serca.



Napary z herbaty

Aby napar z zielonej herbaty spełniał wszystkie swoje właściwości, należy dobrać optymalną temperaturę wody, która uzależniona jest od gatunku stosowanej herbaty. Przeważnie waha się ona od 60°C do 90°C. W zależności od stopnia rozdrobienia suszu, gatunku oraz twardości wody czas także nie jest ściśle określony. Liście herbaty bardziej rozdrobnione parzy się krócej, a wielkość liści i twardość wody wydłuża czas jej parzenia. Prócz tego krótki czas przygotowywania naparu (3 minuty) powoduje powstanie herbaty o właściwościach pobudzających i orzeźwiających. Natomiast jego wydłużenie daje napój o działaniu relaksującym.



inż. Dominika Cetera

zdjecie 1