Jak dietetycznie radzić sobie latem

Grilluj zdrowo!

Wybieraj chude gatunki mięs (np. z indyka, kurczaka, schab) oraz ryby i warzywa. Nie przypalaj potraw, ponieważ w nich jest najwięcej związków rakotwórczych. Bezpośrednim efektem zbyt mocnego przyrumieniania są związki chemiczne zwane heterocyklicznymi aminami (HCA). Gdy zaś tłuszcz ścieka z grillowanego mięsa na gorące węgle, tworzą się toksyczne substancje – wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Dym i gorące płomienie, które opiekają grillowaną żywność, odpowiadają także za to, że WWA wędrują w górę i osadzają się na mięsie. Nie grilluj zatem potraw bezpośrednio na ruszcie, lepiej zawiń je w folię aluminiową. Stosuj dużo przypraw, które nie tylko sprawiają, że potrawa będzie smaczna, ale również zdrowa. Przyprawy takie jak rozmaryn, imbir i kurkuma (składnik curry) wykazują najwyższe działanie przeciwnowotworowe oraz niwelują działanie niebezpiecznych związków powstających w grillowanych potrawach. Ważne jest, aby marynować produkty przed dalszą obróbką. Składniki często wykorzystywane w marynatach, np. soki cytrusowe, zioła, przyprawy i oliwa z oliwek zmniejszają ryzyko powstania HCA nawet o 95%. Jako dodatek do grillowanych potraw stosuj sałatki z dodatkiem warzyw i oliwy. Antyoksydanty w nich zawarte powstrzymują rozwój nowotworów.

Czym gasić upalne pragnienie?

Pamiętaj, że soki, słodkie napoje, cola czy piwo zawierają sporo kalorii zgubnych dla naszej sylwetki. Zamiast nich sięgaj po wodę z dodatkiem plastra cytryny, pomarańczy, ogórka, listków świeżej mięty, bazylii czy natki pietruszki. Olejki eteryczne i aromaty w nich zawarte uwolnią się do wody i nadadzą jej ciekawy smak. Możesz również do herbaty zielonej czy owocowej wrzucić kostki lodu. Ciekawym pomysłem jest również napój kefirowy przygotowany z rozcieńczonego wodą kefiru. Dzięki obecnym w nim bakteriom probiotycznych wzmocnisz odporność oraz uchronisz się przed wakacyjnymi biegunkami. Jeżeli lubisz soki, lepiej aby były świeżo wyciskane lub rozcieńczone wodą. Mniej kalorii mają te przygotowane z warzyw, np. pomidorów, selera czy marchewki. Beta-karoten zawarty w marchwi będzie stanowił w naszej skórze dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV.

Lody dla ochłody

Jeśli latem uwielbiasz jeść lody wybieraj te o niższej kaloryczności oraz sorbety owocowe. Możesz je również przygotować samodzielnie z jogurtu i owoców lub samych owoców. Najmniej kalorii mają zwykłe lody śmietankowe, bez dodatku polew. Czytaj informacje umieszczone na opakowaniach i wybieraj te o kaloryczności nie wyższej niż 80-100 na 100 ml. Możesz dodać owoce, orzechy czy migdały do smaku.

Orzeźwiające koktajle

Bardzo dobrym pomysłem jest sięganie latem po pyszne i zdrowe koktajle owocowe. Wystarczy nam tylko blender i głowa pełna pomysłów na własne zdrowe wariacje. Jako bazę wykorzystujemy kefir, jogurt, mleko czy maślankę naturalną. Produkty mleczne mogą być lekko zmrożone. Dodajemy letnie owoce np. truskawki, maliny, brzoskwinie, wiśnie, porzeczki, jagody itp. Zamiast cukru można wrzucić kawałek banana lub odrobinę miodu czy stewię. Gdy jesteśmy bardziej głodni możemy dodać płatki owsiane lub otręby. Koktajle można również przygotować z samych owoców, dla ochłody można do nich wrzucić kostki lodu i udekorować listkami świeżej mięty.

Sezon na owoce i warzywa w pełni

Lato to najlepsza pora roku jeśli chodzi o dostępność owoców i warzyw. Korzystaj z tego!
Przygotuj zdrowe sałatki warzywne czy owocowe. Błonnik zawarty w surowych warzywach i owocach sprawi, że będziesz czuł się syty po ich spożyciu. Obróbka termiczna zmniejsza jego ilość, więc jeżeli gotujesz to tylko „al dente” (na pół-twardo), najlepiej w małej ilości wody lub na parze. Minerały i witaminy zawarte w owocach i warzyw są dobrodziejstwem dla twojego organizmu. Włosy i cera będą wyglądały zdrowiej oraz będziesz czuł się pełen energii po ich spożyciu.

W czasie letnich podróży sięgaj po zdrowe przekąski

W czasie wakacyjnych wypadów nie zapominaj o zabieraniu ze sobą zdrowych przekąsek. Unikniesz wtedy sięgania po fast-foody dostępne w przydrożnych barach. Może to być kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z dodatkiem chudej szynki i warzyw, sałatka, garść orzechów, migdałów, kefir, twarożek z dodatkiem warzyw czy ciasteczka pełnoziarniste. Aby żywność w czasie upałów długo była świeża, do pakowania możesz wykorzystać pojemniki z wkładami chłodzącymi, torby termiczne lub lodówki turystyczne. Dzięki zdrowym przekąskom nie będziesz czuł się głodny.