Chcesz szybko schudnąć? Zacznij od zmiany nawyków

Lato zbliża się wielkimi krokami, a z nim często myśl – pora zrzucić zimową oponkę. Czy istnieje więc dieta cud lub suplement, dzięki którym pozbędziesz się nadmiernych kilogramów w mgnieniu oka i bez efektu jojo, zgodnie z zasadą byle szybko i z głowy? A może tylko dzięki rygorystycznej diecie, drastycznym ćwiczeniom i magicznym tabletkom błyskawicznie osiągniesz szybko wymarzoną sylwetkę?



Na skróty?

W drodze do zdrowia i dobrego samopoczucia nie ma ścieżki na skróty. Jest jednak rozwiązanie, które gwarantuje sukces – zmiana nawyków! Stosowanie głodówek może jedynie wyniszczyć organizm i obniżyć przemianę materii, co nie sprzyja odchudzaniu. Podobnie jest w przypadku suplementów. Nie rozwiążą Twojego problemu, natomiast ich spożywanie może skutkować m.in. odwodnieniem organizmu, co wiąże się ze złym samopoczuciem i niekorzystnie wpływa na Twoją kondycję. Podczas odchudzania zależy Ci także na świetnym wyglądzie i rewelacyjnym nastroju, a to zapewnia właśnie dobrze zbilansowana dieta i zdrowe nawyki.



Psychologia odchudzania



Określ swój cel

Nawyki żywieniowe kształtujemy od najmłodszych lat. Stąd tak trudno zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i czasem mimo olbrzymiej wiedzy żywieniowej ciężko zastosować je w praktyce. Żeby to zrobić musisz mieć plan, bo odchudzanie to nie tylko jedzenie – to także zmiana myślenia, umiejętność radzenia sobie ze stresem i emocjami oraz akceptacja samego siebie. Po pierwsze jeśli chcesz schudnąć powinieneś wyznaczyć sobie cel i sprawdzać na jakim etapie jego realizacji jesteś. Sama wizja zrzucenia kilogramów bez określenia szczegółów zazwyczaj kończy się niepowodzeniem. Co więcej, paradoksalnie zamiast chudnąć często nasza masa ciała rośnie, a samoocena, chęci i motywacja spada.



Działaj krok po kroku

Rozpoczynając działania należy pamiętać, by zmieniać nawyki krok po kroku i nie stawiać sobie zbyt wysokich wymagań. Cel nierealny i bardzo ambitny może być jedynie przyczyną demotywacji i sprawi, że porzucisz zmianę stylu życia, a przecież bardzo Ci zależy na zrzuceniu nadmiernych kilogramów. Żeby uprościć swoje zadania możesz oprzeć się na metodzie szwajcarskiego sera. Twój cel główny dzielimy wtedy na mniejsze cele szczegółowe. Skupiając się na łatwych dla nas działaniach nawet nie zauważysz, gdy sukces jest na wyciągnięcie ręki.



Bądź cierpliwy

Warto mieć świadomość, że odchudzanie to proces rozłożony w czasie. Każdy dzień sprawia, że jesteś bliżej sukcesu, a pojawiające się kryzysy pokazują, że zmiana idzie w dobrym kierunku. Jeśli napotykasz na swojej drodze przeszkody czy spadki motywacji należy traktować je jako doświadczenie, a nie problem. Optymistyczne nastawienie i przezwyciężanie kryzysów to bardzo ważny element zmiany nawyków. Wytrwałość w zmianie przyzwyczajeń zostaje nagrodzona wymarzoną sylwetką, świetnym zdrowiem, sprawnością i rewelacyjnym samopoczuciem. Przy konsekwentnym działaniu osiągnięcie sukcesu jest formalnością.



Jakie zdrowe nawyki możemy więc wprowadzać w życie?

Warto zadbać o zbilansowany jadłospis. Po pierwsze regularność posiłków. 4-5 posiłków spożywane w regularnych odstępach czasowych sprawia, że nie magazynujesz energii „na później” i nie podjadasz. Zaczynając dzień od śniadania gwarantujesz sobie nie tylko siłę do działania, ale także świetny humor. Wybierając jednak produkty na poszczególne posiłki zwróć uwagę na ich urozmaicenie, ale i skład. Im mniej skomplikowany, tym lepiej. Produkty nieprzetworzone powinny stać się podstawą Twojego żywienia. Fast foody i cukierki natomiast powinny być zredukowane do minimum. Podobnie jak sól, którą śmiało możesz zastąpić ziołami. Kolejny krok w zmianie nawyków to picie wody mineralnej. Odpowiednia ilość płynów każdego dnia sprzyja odchudzaniu i sprawia, że kondycja Twojej skóry się poprawia. Twój nowy tryb życia powinien być także wzbogacony o aktywność fizyczną. Warto znaleźć formę ćwiczeń, która sprawia Ci przyjemność. Dzięki temu nowy styl życia nie tylko poprawia sylwetkę i stan zdrowia, ale jest formą relaksu po ciężkim dniu.



Każdą zmianę warto zacząć od pozytywnego nastawienia. To nie kara tylko nowe wyzwanie, które zapewni Ci wiele korzyści! Rozwiń skrzydła, bądź sobą i działaj. Z myślą „chcę, czyli potrafię” jesteś w stanie osiągnąć każdy cel i nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych!





Sylwia Wychowałek

Sylwia Wychowałek
dietetyk, psychodietetyk

Znajdź swój:





1. Jeżewska-Zychowicz M, Zachowania żywieniowe i ich uwarunkowania, SGGW, Warszawa, 2007

2. Juruć A., Wierusz-Wysocka B., Bogdański P., Psychologiczne aspekty jedzenia i nadmiernej masy ciała, Farmacja Współczesna, 2011

3. Ogden J., Psychologia odżywiania się. Od zdrowych do zaburzonych zachowań żywieniowych, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego, Kraków, 2011

4. Wieczorkowska-Wierzbińska G., Psychologiczne ograniczenia, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania UW, Warszawa, 2011

5. Ziółkowska B., Psychospołeczne aspekty nienormatywnej masy ciała, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2014

6. Ziółkowska, B. Mroczkowska, D. Dlaczego jemy? Uwarunkowania stosunku do jedzenia w cyklu życia na podstawie analizy wyników wstępnego sondażu, Teraźniejszość – człowiek – edukacja, 2012